Dermatoskopia
Dermatoskopia (inaczej mikroskopia powierzchni skóry lub mikroskopia epiluminescencyjna) to nieiwazyjne badanie znamion i pieprzyków wykorzystywane w diagnostyce czerniaka skóry. Dermatoskopia umożliwia zbadanie podejrzanych znamion barwnikowych i pieprzyków bez konieczności ich usunięcia w celu wykonania badań histopatologicznych.
Czerniak skóry to niebezpieczny nowotwór, który przez lata może rozwijać się niezauważony. Rak może rozwijać się pod postacią z pozoru niegroźnego pieprzyka lub, co również się zdarza, dotąd niegroźny pieprzyk lub zmiana może ulec zrakowaceniu i zacząć stanowić zagrożenie dla zdrowia. Warto pamiętać też, że czerniak nie musi dotyczyć jedynie skóry: równie niebezpieczny jest czerniak paznokcia lub oka. Dlatego tak ważne są badania takie jak dermatoskopia, które pozwalają wykryć chorobę na wczesnym etapie rozwoju i szybko podjąć odpowiednie leczenie.
Wskazania do badania
Na badanie powinni zdecydować się wszyscy, których znamiona wykazują objawy czerniaka. Takiej diagnostyki bezwzględnie wymagają wszystkie znamiona i pieprzyki, które:
- pojawiły się nagle;
- szybko rosną;
- krwawią;
- swędzą i/lub łuszczą się;
- mają nieregularne krawędzie lub niejednolity kolor.
Dermatoskopię warto też wykonywać profilaktycznie. Na takie badanie powinny wybrać się osoby, które:
- mają bardzo jasną karnację, z trudem (lub wcale) nie opalają się i łatwo ulegają poparzeniom słonecznym;
- mają piegi lub nieregularne zmiany barwnikowe na skórze;
- w dzieciństwie lub młodości uległy oparzeniom słonecznym;
- mają w bliskiej rodzinie krewnych, u których zdiagnozowano raka skóry.
Jak przebiega badanie?
Badanie dermatoskopii wykonuje lekarz dermatolog w swoim gabinecie przy użyciu urządzenia zwanego dermatoskopem. Jest to rodzaj mikroskopu, który przyłożony do skóry pozwala na obejrzenie zmian pod dziesięciokrotnym powiększeniem. W ten nieinwazyjny i całkowicie bezbolesny sposób lekarz jest w stanie ocenić, czy zmiana skórna ma charakter nowotworowy, czy też jest niegroźnym znamieniem. Dermatoskopia ma wiele zastosowań, ale jej głównym celem jest diagnozowanie czerniaka skóry i odróżnienie go od łagodnych znamion barwnikowych. Dermatoskopia to badanie wykorzystywane przede wszystkim w diagnostyce czerniaka skóry, jednak badanie znajduje zastosowanie w diagnozowaniu innych chorób (np. świerzbu, naczyniaków, rogowacenia łojotokowego, brodawek i innych).
Jak należy się przygotować do badania?
Badanie dermatoskopem trwa zwykle kilkanaście minut i nie wymaga od pacjenta żadnych przygotowań.
Czy badanie jest bolesne?
Badanie jest całkowicie bezbolesne.
Jak długo trzeba czekać na wynik?
Wyniki w naszej klinice pacjent otrzymuje zaraz po zakończeniu badania.
Zalecenia po badaniu
Brak szczególnych zaleceń po badaniu. Wyniki należy skonsultować z lekarzem specjalistą.
Przeciwwskazania
Brak jakichkolwiek przeciwskazań do wykonania badania.